Jedną z metod badania krtani jest stroboskopia. Do tego badania wykorzystuje się światło stroboskopowe. Dzięki niemu wrażenia wzrokowe znacznie dłużej pozostają dla nas widoczne, niż w normalnym świetle. Lekarz może zatem dokładnie przyjrzeć się temu jak poruszają się fałdy głosowe. Badanie krtani z użyciem światła stroboskopowego umożliwia zatem sprawdzenie napięcia oraz ruchomości strun głosowych.

Najczęściej wskazaniem do zabiegu jest przewlekłe i nawracające zapalenie krtani. Wykonuje się je także w celu oceny narządu głosu. Videostroboskopię zleca się również wtedy, gdy u pacjenta istnieje podejrzenie występowania zmian (również nowotworowych) w obrębie krtani.

Na czym polega stroboskopia krtani?

Badanie stroboskopowe krtani zazwyczaj wykonuje się przy pomocy elastycznego laryngofiberoskopu, który wprowadza się przez nos aż do wysokości wejścia do krtani. Ze względu na to, że badanie u większości pacjentów podczas badania pojawia się odruch wymiotny wykonuje się je w znieczuleniu powierzchniowym. Pomaga ono także ograniczyć nadmierne napięcie mięśni gardła i podniebienia, które wpływają na pracę krtani i jednocześnie utrudniają przeprowadzenie badania.

Lekarz w trakcie badania ocenia ruchy fałdów głosowych oświetlając je światłem stroboskopowym, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie tego obszaru w zwolnionym tempie. Częstotliwość drgań światła stroboskopowego dostosowuje się w taki sposób, aby różniła się ona od częstotliwości drgań fałd głosowych.
Jak przygotować się do badania stroboskopowego krtani?

Stroboskopowe badanie krtani nie wymaga skomplikowanych i długotrwałych przygotowań. Niemniej jednak pacjenci, którzy się do niego przygotowują powinni pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zaleca się aby dzieci oraz osoby dorosłe z silnym odruchem wymiotnym powstrzymały się od spożywania posiłków na przynajmniej 1-2 godziny przed zabiegiem. Najlepiej jednak wykonywać zabieg, gdy pacjent jest na czczo.

Warto pamiętać, że infekcje dróg oddechowych, a szczególnie katar bardzo utrudniają, a niekiedy nawet uniemożliwiają wykonywanie badania. Zarówno obrzęk gardła, kaszel oraz spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina występujące podczas infekcji nie pozwalają na dokładną ocenę stanu i funkcjonowania aparatu mowy. Należy mieć to na względzie ustalając termin badania. Na ogół zaleca się wykonywanie stroboskopii krtani po upływie około 2 tygodni od ustąpienia wszystkich objawów choroby. Natomiast jeżeli infekcja pojawiła się w międzyczasie, trzeba skontaktować się z laryngologiem, który zadecyduje, czy w danej sytuacji możliwe jest wykonanie zabiegu.
Zalety zabiegu

Stroboskopia krtani trwa zaledwie kilka minut, a przy tym pozwala na bardzo dokładną ocenę tego narządu. Ze względu na to, że zwykle wykonuje się ją w znieczuleniu powierzchniowym, pacjent nie odczuwa dyskomfortu w jego trakcie. Zaletą zabiegu jest także to, że wynik badania jest znany od razu po jego wykonaniu.